Powitanie
To obszar gajów oliwnych i winnic, figlarnego wybrzeża i bujnej roślinności, kolorowych strój ludowych i czarującego tańca „Linđo”. Jest to obszar nad morzem, którego wioski przytulając swoje zatoki i piaszczyste plaże, kiedyś były domy letniskowe arystokratów z Dubrownika, ale dzisiaj są miejscem odpoczynku i przyjemności dla wielu turystów. To obszar kontrastów z dwudziestu wsi w pięknu krajobrazu, jedne na brzegu morza i drugie z obfitością kamienia rozrzuconego na zboczach w głęby lądu.
Pas wzdłuż wybrzeża jest bardziej rozwinięty i ma więcej zawartości, gdzie ludzie żyją głównie z morza, rybołówstwa i turystyki, a drugi do którego tylko dotrzą zapachy morskie charakteryzują kamienia, winnice i drzewa oliwne, drzewa figowe, szałwia i rozmaryn, sosnąa i dąb bezszypułkowy. Te dwa obszary dotkykają się i współdziałają, tworząc niepowtarzalny krajobraz błękitnego morza, zielonej roślinności i białego kamienia.
Administracyjnie jest gmina Dubrovačko primorje z siedzibą w Slano. Adriatycka droga turystyczna łączy go z bliską i odległą okolicą i niedalekim Dubrownikiem. Przeżył człowiek w tym obszarze, podporządkował sobie ziemię i co jest niezbędne do życia, ale zawsze był w harmonii z naturą.
„Dokładnie” z powodu tej różnorodności, która zaskakuje i oczaruje Dubrovačko primorje nie jest zapomniane.
Slano
Slano jest największym i najważniejszym miastem i stolicą gminy.
Tradycyjnie grawitują do niego osady w głąb lądu, które stanowią integralną część gminy Dubrovačko primorje. Oddalone tylko 30 km od północno-zachodniego centrum żupanii Dubrownika.
Leży w przestronnej i pięknej zatoce, zatopionej doliny, wzdłuż nasypu, naprzeciwko wyspy Šipan, oddzielone od niej przez kanał Koločepski. Slano jest atrakcyjne ze względu na liczne piaszczyste plaże, bujną roślinność i przyjemny klimat. Kiedyś istnieły regularne promy połączone z Dubrownikiem i wyspą Korčula, a także z innymi mniejszymi portami w gminy Dubrovačko primorje i na półwyspie Pelješac (Zaton, Orašac, Trsteno, Doli, Ston, itd.). Istnieją i połączenia statkiem z sąsiednymi wyspami i portami w szerszym obszarze (Šipan, Mljet i in.).
Zatoka jest chroniona przed wiatrami i jest idealne schronienie i miejsce do cumowania dla łodzi i jachtów. Gospodarka opiera się na turystyce: hotele ( „Admiral” i „Osmine”), prywatne pokoje, apartamenty, kempingi i inne obiekty; rolnictwie (oliwki, wino, sadownictwo), wędkarstwie i żeglarstwie.
Poznaj wybrzeże Dubrownika
Wycieczki
Dubrovačko primorje turistima i posjetiteljima nudi različita izletnička mjesta koja treba upoznati zbog njihovih prirodnih, povijesnih i kulturnih vrijednosti, običaja i tradicije.